Julian Simon s-a bucurat cu un tur mai devreme pentru victorie şi a terminat pe 4

"Spaniolul Simon şi italianul Iannone se luptau pentru primul loc, iar după ce Simon a trecut linia de sosire a crezut că întrecerea s-a terminat, însă mai era un tur. Iannone a trecut în viteză pe lângă el şi a câştigat în cele din urmă cursa, fiind urmat de alţi doi piloţi, iar Julian Simon s-a clasat pe poziţia a patra.

Clasamentul Marelui Premiu al Cataluniei: 1. Andrea Iannone (Italia / Aprilia); 2. Nicolas Terol (Italia / Aprilia); 3. Sergio Gadea (Spania / Aprilia); 4. Julian Simon (Spania / Aprilia); 5. Marc Marquez (Spania / KTM)."

Asta e chiar o stire tare! Cum poti sa te bucuri cu un tur mai devreme si sa pierzi astfel o cursa? Nu ai comunicatie cu boxele, cu echipa ta? Extraordinar...